Herní koutek: čtvrtek od 14.30 hodin / říjen- květen /
Adaptace o prázdninách:
Pro rodiče
Adélčin velký den
První den ve školce je pro dítě velkým dnem. V první řadě musíte být na mateřskou školu připraveni vy sami a věřit, že všechno bude v pořádku. Dítě to vycítí.
Již před nástupem dítěte do školky je dobré trénovat s ním chvilkové odloučení – nechat dítě na chvíli s babičkou či jinou blízkou osobou, případně v dětském koutku. I vám přece přijde vhod na chvíli vypnout( a nemyslíme úklidem, ale posezením s kamarádkou při kávě).Dítěti pomohou i příběhy o tom, jak někdo jiný šel poprvé do školky. Důležité je mu o mateřské škole vyprávět a umožnit mu seznámit se s třídou, s paní učitelkou, se šatnou. Ale pozor! Nikdy školkou nevyhrožujte :“Jen počkej, to ve školce nebudeš smět…“nebo“ Ve školce ti to ukážou…“
Hrajte si spolu na školku( dítě může být i paní učitelkou)a trénujte dítě v sebeobslužných činnostech, aby se umělo samo najíst, obléknout, umýt nebo obout.
Dítěti může v nové situaci pomoci oblíbená hračka, stejně jako Adélce dodávala
pocit jistoty panenka Anička.
Možná se vaše dítě do mateřské školy nebude těšit, ale je důležité, abyste ho vyslechli a respektovali jeho pocity, tak jako Adélčin tatínek. Nesnažil se ji přemlouvat ani nepopíral její obavy. Dítě může mít strach , když je samo a v cizím prostředí. Pláč je úplně přirozený. Poslechněte si co v něm dítě vyjadřuje.
Řekněte, že i vy jste měla strach ,ale maminka pro vás vždy přišla. Pokud dítěti například řeknete, že jdete pouze na nákup , a jen co se ve školce vyspí, hned pro něj přijdete, přineste mu vždy nějakou drobnost. Dítě vám tak bude věřit ,že jste opravdu byli nakupovat.
A po pár dnech, případně týdnech, si na školku zvykne, tomu věřte.
Během cesty domů vám vaše ratolest nejspíš nezačne hned vyprávět, jaké to bylo ve školce, proto začněte vy. Řekněte, jak jste se měli v práci , s kým jste se potkali, co jste měli na oběd, a pak se rozpovídá i ono. Nebo si to třeba nechá až na večerní uspávání.